Do jednych z pierwszych badań, na jakie muszą udać się rodzice z niemowlakiem, jest USG bioderek u dzieci. Inaczej nazywane jest USG preluksacyjnym. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga także specjalnego przygotowania. W trakcie wizyty lekarz wykonuje badanie oraz przeprowadza wywiad z rodzicami, dotyczący rozwoju małego człowieka. Spotkanie z lekarzem trwa kilkanaście minut, a daje bardzo dużo informacji na temat stanu stawów biodrowych.
Po co wykonuje się USG bioder u dzieci?
Badanie ultrasonograficzne (USG) stawów biodrowych u niemowląt i małych dzieci jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w pediatrii. Badanie to ma na celu ocenę rozwoju stawów biodrowych u dziecka i pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak dysplazja stawów biodrowych.
Dysplazja stawów biodrowych to choroba, która polega na nieprawidłowym rozwoju stawu biodrowego. Może ona występować u noworodków i niemowląt i jeśli nie zostanie wcześnie wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w późniejszym okresie życia, takich jak ból stawów, problemy z chodzeniem czy zwyrodnienia stawów.
Badanie USG bioder u dziecka przeprowadza się w pierwszych tygodniach życia, najczęściej pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia. W przypadku, gdy wynik badania jest prawidłowy, badanie nie jest już potrzebne. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, konieczne jest dalsze monitorowanie rozwoju stawów biodrowych oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia.
W badaniu USG bioder u dziecka wykorzystywana jest technologia ultrasonograficzna, która pozwala na uzyskanie obrazu stawów biodrowych. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić ich rozwój i zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości.
Podsumowując, badanie USG bioder u dziecka jest bardzo ważne dla wczesnego wykrycia dysplazji stawów biodrowych, co pozwala na szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia i minimalizuje ryzyko powikłań w przyszłości. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryje się nieprawidłowości, tym większe są szanse na skuteczną terapię i uniknięcie poważniejszych problemów zdrowotnych.
USG bioderek w Poznaniu – na jakim etapie życia wykonać badanie?
USG bioderek niemowląt w Poznaniu należy wykonać 3 razy, o czym decyduje lekarz. Pierwszy raz w okolicach szóstego tygodnia życia. Drugi raz rodzice powinni udać się z malcem do lekarza w okolicy trzeciego miesiąca życia. Trzeci razy wykonywany jest najczęściej. jeżeli poprzednie badania wykazały nieprawidłowości, w momencie, gdy malec zacznie samodzielnie chodzić.
Ze względu na to, iż jest to badanie niezwykle istotne dla malca, należy dopilnować wyżej wymienionych terminów. Na temat USG preluksacyjnego przeczytać można tutaj: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat.