USG preluksacyjne u dzieci

Do jednych z pierwszych badań, na jakie muszą udać się rodzice z niemowlakiem, jest USG bioderek u dzieci. Inaczej nazywane jest USG preluksacyjnym. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga także specjalnego przygotowania. W trakcie wizyty lekarz wykonuje badanie oraz przeprowadza wywiad z rodzicami, dotyczący rozwoju małego człowieka. Spotkanie z lekarzem trwa kilkanaście minut, a daje bardzo dużo informacji na temat stanu stawów biodrowych.

Po co wykonuje się USG bioder u dzieci?

USG preluksacyjne pozwala wykryć w odpowiednim czasie dysplazję stawów biodrowych. Jest to jedna z najcięższych wad wrodzonych, dlatego wykonanie tego badania jest tak ważne. Dzięki badaniu można uzyskać obraz wewnętrznej struktury biodra, udowej kości, a także jej kieszeni.

Jeżeli wystąpią nieprawidłowości, lekarz może bardzo szybko zareagować i wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Wykonywanie ćwiczeń z malcem oraz chodzenie na wizyty profilaktyczne, może zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko powikłań w przyszłości.

USG bioderek w Poznaniu – na jakim etapie życia wykonać badanie?

USG bioderek niemowląt w Poznaniu należy wykonać 3 razy, o czym decyduje lekarz. Pierwszy raz w okolicach szóstego tygodnia życia. Drugi raz rodzice powinni udać się z malcem do lekarza w okolicy trzeciego miesiąca życia. Trzeci razy wykonywany jest najczęściej. jeżeli poprzednie badania wykazały nieprawidłowości, w momencie, gdy malec zacznie samodzielnie chodzić.

Ze względu na to, iż jest to badanie niezwykle istotne dla malca, należy dopilnować wyżej wymienionych terminów. Na temat USG preluksacyjnego przeczytać można tutaj: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat.