USG bioder u niemowląt i dzieci

Jednym z pierwszych badań, wykonywanych w pierwszych tygodniach życia dziecka, jest USG bioderek. Jest to badanie, które pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie stawów biodrowych. Dzięki USG bioderek można w zdiagnozować między innymi dysplazję stawów biodrowych, która należy do jednej z najcięższych wad wrodzonych u dzieci.

USG bioderek w Poznaniu – jak wygląda badanie?

USG preluksacyjne jest bezbolesne i bezinwazyjne. Wykonywane jest za pomocą ultrasonografu, na którego głowicę lekarz nakłada specjalny żel. Następnie głowicę przykłada do bioder małego pacjenta. Obraz wyświetlany jest na monitorze, dzięki czemu wynik badania rodzice otrzymują praktycznie od razu. USG bioderek niemowląt w Poznaniu wykonywane jest w obecności rodziców, z którymi lekarz przeprowadza także wywiad dotyczący rozwoju pacjenta.

Kiedy zgłosić się na USG bioderek u dzieci?

Pierwsze i najważniejsze badanie bioder u dzieci odbywa się w 6 tygodniu życia dziecka. Warto umówić się na nie w niedługim czasie po porodzie. Drugie badanie powinno odbyć się w 3 miesiącu życia niemowlaka. Jeżeli USG wykaże nieprawidłowości, lekarz zaleci kolejne wizyty.

Najczęściej trzecia wizyta ma miejsce, gdy dziecko zacznie chodzić. Badani bioder jest badaniem niezwykle istotnym, pozwalającym w razie nieprawidłowości w prowadzić profilaktykę oraz odpowiednie leczenie. Szczegóły dotyczące USG bioderek w Poznaniu dostępne są tutaj: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat.

  Pierwsze łóżeczko dla dziecka w sypialni